Jak wybrać odpowiednie buty do biegania – porady i sugestie

Jesteś początkującym biegaczem i stoisz przed koniecznością skompletowania sportowej wyprawki? Niezależnie od tego czy planujesz bieganie na dłuższe dystanse, czy też traktujesz jogging jako niezobowiązującą aktywność, powinieneś zainwestować w wygodne buty, które ustabilizują stopę i zapewnią bezpieczeństwo poruszania się po różnych nawierzchniach. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupu obuwia sportowego. Wybierz mądrze i zadbaj o swoje zdrowie. 

Jak dobrać buty do biegania?

Zanim zapoznasz się z ofertą sklepów z akcesoriami sportowymi, zastanów się, jakie trasy zamierzasz pokonywać. Planujesz jogging po parku, bulwarze, a może w lesie? Pamiętaj, że buty do biegania są projektowane pod konkretne typy nawierzchni. Największą część asortymentu sklepów sportowych stanowią buty do joggingu po betonie oraz asfalcie. Tego typu obuwie charakteryzuje się bardzo dobrą amortyzacją i elastyczną konstrukcją, dzięki czemu odbijanie się od powierzchni nie powoduje tak dużego obciążenia stawów. Cholewki są wykonane z technicznych materiałów, które zapewniają doskonałą wentylację i szybko schną. Warto przy tym dodać, że są na tyle lekkie, że nie obciążają stopy i nawet po pokonaniu znacznego dystansu nie wywołują uczucia dyskomfortu.

A może modele trailowe? 

Drugim, mniej popularnym rodzajem obuwia, są buty trailowe. To doskonały wybór dla joggerów poruszających się po leśnych duktach oraz górskich szlakach. W odróżnieniu od butów miejskich mają świetnie zabezpieczoną podeszwę, która gwarantuje doskonałą przyczepność w najtrudniejszych warunkach. Aby ułatwić poruszanie się w nieprzyjaznym terenie, producenci często wykorzystują nowoczesne systemy ułatwiające poruszanie się po grząskim terenie oraz skalistym podłożu. Biorąc pod uwagę, że buty są poddawane dużym obciążeniom, materiały wykorzystane do ich produkcji charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych. Dobre buty do biegania w górach i lesie zapobiegną urazom i uchronią użytkownika przed bolesnymi uderzeniami o kamienie czy korzenie.

Jakie buty do biegania na początek? Postaw na model uniwersalny!

Uniwersalne buty do biegania stanowią połączenie modeli trailowych oraz z bardzo dużą amortyzacją. Takie obuwie sprawdzi się zarówno na twardych nawierzchniach, jaki i obszarze górskim. Z jednej strony zapewni stabilne podparciem, a z drugiej umożliwi szybkie przemieszczanie się bo niezbyt pewnej nawierzchni. Jeżeli nie jesteś przekonany, jak często będziesz biegał oraz nie masz jeszcze opracowanych tras joggingowych, powinieneś rozważyć zakup takiego modelu. Jeżeli z czasem opracujesz własny schemat treningowy, możesz zdecydować się na zakup butów dla profesjonalistów. 

Buty do biegania a częstotliwość treningów

Częstotliwość treningów oraz pokonywany dystans to kluczowe czynniki determinujące wybór obuwia sportowego. Jeżeli nigdy wcześniej nie biegałeś lub traktujesz jogging jako sposób na wymodelowanie sylwetki i zrzucenie kilku kilogramów, zdecydowanie postaw na buty do biegania z dużą amortyzacją. To najlepszy wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną, regulują wagę oraz uczą się odpowiedniej techniki biegania. Amortyzowane obuwie jest nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale też doskonale chroni przed przeciążeniami stawów oraz kontuzjami, o które bardzo łatwo w przypadku niedoświadczonych joggerów. To szczególnie istotne dla osób z nadwagą, które muszą przykładać w szczególną wagę do utrzymania prawidłowej kondycji stawów.

Buty do biegania stabilizujące – dla początkujących biegaczy 

Buty sportowe występują w wielu wariantach, z czego największym zainteresowaniem początkujących biegaczy cieszą się modele treningowe — doskonale zamortyzowane, ale też zrównoważone jeżeli chodzi o dynamikę. Jeżeli należysz do grupy bardziej zaawansowanych joggerów i poszukujesz lżejszego obuwia, możesz poszukać pośród modeli treningowo-startowych, które są nieco lżejsze, zapewniają lepszą dynamikę i pozwalają przeprowadzać szybsze treningi. Najbardziej zaawansowane są buty startowe projektowane z myślą o zawodowych sportowcach, którym zależy na poprawie rekordów.

Czy buty do biegania powinny być większe niż normalne obuwie?

Jeżeli interesujesz się sportem i miałeś okazję podejmować regularną aktywność fizyczną, z pewnością zauważyłeś, że w trakcie wysiłku buty mogą sprawiać wrażenie niedopasowanych. To absolutnie normalne, ponieważ w trakcie biegania lub dłuższego marszu stopa zaczyna puchnąć. Z tego względu obuwie sportowe powinno zapewniać odpowiednio dużo miejsca dla stóp, a jednocześnie gwarantować pełną stabilizację.
Jak dobrać rozmiar butów do biegania? Przyjmuje się, że buty do biegania powinny być odrobinę większe niż standardowe obuwie — mniej więcej o pół rozmiaru. Równie istotną kwestią jest szerokość. Niektóre osoby mają szersze stopy, dlatego ważne jest, aby podczas przymierzania butów nie odczuwać dyskomfortu ani zbyt dużego nacisku.

 

Waga biegacza a waga buta – o tym pamiętaj 

Osoby z nadwagą lub bardziej krępą sylwetką potrzebują butów z większym wsparciem, dlatego najlepszym wyborem jest obuwie z dużą amortyzacją. Z drugiej jednak strony buty nie powinny być ciężkie, ponieważ po dłuższym dystansie zaczną uwierać i powodować uczucie dyskomfortu. Dobrym wyborem dla początkującego biegacza będą buty z podeszwą kołyskową, która zapewnia doskonałą amortyzację i pozwala odepchnąć się od podłoża bez wkładania dużego wysiłku i nadmiernego obciążenia stawów.

Buty do biegania a rodzaj stopy

Rozmiar stopy to niejedyna rzecz, na którą trzeba zwracać uwagę podczas zakupu butów do biegania. Równie istotną kwestią jest rodzaj stopy, a konkretnie biomechanika kroku. Wyróżniamy trzy rodzaje stopy: supinującą, neutralną oraz pronującą. Stopa neutralna jest rzecz jasna najbardziej pożądana, ponieważ opisuje budowę anatomiczną, w której staw skokowy jest w pełni stabilny i nie ma żadnych odchyleń. W pozostałych przypadkach można zaobserwować odchylenie podczas przeciążenia. Jeżeli zaobserwujesz u siebie bóle kolan czy bioder w czasie poruszania się, prawdopodobnie potrzebujesz obuwia, w którym zastosowano systemy stabilizujące krok.

O tym nie możesz zapomnieć – rady dla młodego biegacza 

Pamiętaj, że zakup dobrego obuwia biegowego to coś więcej niż kwestia komfortu. W przypadku częstego i wyczerpującego treningu, przeprowadzonego w niewłaściwie dobranych butach, istnieje duże ryzyko rozwoju problemów ortopedycznych, które będą z czasem narastać i doprowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Podsumowanie 

  • Buty do biegania powinny być dopasowane do rodzaju nawierzchni, po której będziesz się poruszać.
  • Osoby z nadwagą oraz początkujący biegacze powinny sięgać po obuwie z dużą amortyzacją.
  • Buty dla biegacza powinny być średnio pół rozmiaru większe niż standardowe obuwie.
  • Konstrukcja butów musi być jednocześnie wytrzymała i lekka.
  • Jeżeli nie wiesz, jaki model wybrać, zdecyduj się na buty uniwersalne.
  • Dobrym wyborem dla osób początkujących są buty kołyskową podeszwą, które ograniczają obciążenie stawów.

Wpisy powiązane